Category Archives: Foreign Content

Znaczenie badań nieniszczących w przemyśle samochodowym

Samochód we współczesnym świecie

We współczesnych czasach samochód jest najpopularniejszym środkiem lokomocji. Coraz więcej ludzi na świecie stać na jego zakup. Większość dzisiejszych pojazdów to nowoczesne urządzenia. Mają mnóstwo nowych funkcji, od adaptacyjnych tempomatów, po kamery cofania. Jednocześnie projektom udoskonalającym zarówno design jak i aspekty techniczne towarzyszą ciągłe prace mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom samochodów. Warunki techniczne pojazdów oraz zakres ich niezbędnego wyposażenia regulują akty prawne.


Fotografia

Złożonymi obiektami o bardzo wysokich wymaganiach bezpieczeństwa są konstrukcje samochodowe, w tym podwozie, karoseria, wszelkiego rodzaju usztywnienia podwozia i karoserii, konstrukcje siedzisk oraz zamocowań. Przy ich produkcji wykorzystuje się technologie spawalnicze, głównie spawanie i zgrzewanie.

Badania nieniszczące

Z powodu zmiennego charakteru obciążeń konstrukcji samochodowych wynikającego z jazdy, muszą one spełniać wymogi bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Już na początku produkcji wysokie standardy zapewnia wdrożona i sprawdzona technologia spawania i zgrzewania. Ponadto, istotną rolę w czasie wytwarzania i przy odbiorze gotowych konstrukcji odgrywają badania nieniszczące  (z ang. NDT – Non Destructive Testing), które mają na celu właściwe zastosowanie bezinwazyjnych metod kontroli złączy spawanych i zgrzewanych.

Ich wynik przesądza, czy pojazd spełnia wymagania bezpieczeństwa oraz czy zostaje dopuszczony do produkcji w celach sprzedażowych.

Fotografia

Jako standard w korporacjach samochodowych jeszcze przed wyborem ostatecznego wykonawcy danego projektu konstrukcji auta, obowiązuje wymóg przeprowadzenia określonych rodzajów badań nieniszczących przez wykwalifikowany personel.

Monitoring

Bardzo istotną rolę odgrywa monitoring jakości już na etapie produkcji. Producent stosując badania nieniszczące konstrukcji samochodowej według określonej procedury, już na tym etapie kontroluje jakość wychwytując konstrukcje nie spełniające wymagań.

Klient kupując samochód ufa, iż konstrukcja pojazdu gwarantuje bezpieczeństwo eksploatacji, czuje się w nim komfortowo jako kierowca lub pasażer.  Jego dobra opinia ma wpływ na rozpoznawalność marki i zachęcenie potencjalnych klientów do zakupu danego auta.